ارسال نظر
-
اخبار سیاسی اجتماعی فرهنگی ـ خبرخوانی و اخبار روز

یادداشت و گفتگو

ابلاغ پرداخت تسهیلات ۵۰ میلیونی به بانک مسکن

مدیر مرکز برنامه ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن با بیان اینکه بخشنامه شورای پول و اعتبار سه شنبه گذشته ابلاغ شده است، گفت: این بخشنامه روز چهارشنبه به شعب بانکی سراسر کشور ابلاغ کردیم و از شنبه این هفته نیز اجرایی شده است.

 ابوالقاسم رحیمی انارکی درباره ابلاغ مصوبه شورای پول و اعتبار درباره تسهیلات ۱۰، ۳۵ و ۵۰ میلیون تومانی مسکن گفت: کسانی که متقاضی استفاده از تسهیلات جدید بانک مسکن هستند، اگر از قبل اوراق تسهیلات امتیاز مسکن تهیه کرده اند می توانند تشکیل پرونده دهند و کسانی که اوراق ندارند باید کد بورس بگیرند و سپس برای خرید اقدام کنند.

وی افزود: اقدامات تشکیل پرونده فقط در شعب بانک مسکن و کارگزاری بازار سرمایه انجام می شود.

شورای پول و اعتبار در جلسه ۱۷ دی ماه تصویب کرد: سقف تسهیلات ساخت و خرید مسکن صرفا از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به مبلغ ۳۵۰ میلیون ریال افزایش یابد.

متقاضیان واجد شرایط سایر حساب های تعهدی بانک مسکن در صورت تمایل می توانند به صورت استفاده توامان از طریق تدارک اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف این ماده بهره مند شوند.

به منظور کمک به تامین مسکن زوج های جوان، سقف تسهیلات خرید برای هریک از زوجین که تاریخ وقوع عقد آنها از تاریخ تصویب (۱۷ دی ۱۳۹۲) به بعد باشد، تا سقف مبلغ ۲۵۰ میلیون ریال و در مجموع معادل ۵۰۰ میلیون ریال بر روی یک واحد مسکونی (یک واحد مسکونی به عنوان وثیقه هر دو وام) از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تعیین می شود.

بانک مسکن موظف است متون قرارداد اعطای این تسهیلات را به گونه ای تنظیم کند که وصول مطالبات بانک در مراحل قضایی و اجرایی با مشکل مواجه و در عمل موجب افزایش مطالبات معوق بانک نشود.

اعطای تسهیلات جعاله تعمیر و تکمیل واحد مسکونی از محل اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تا سقف مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال به ازای هر واحد مسکونی مجاز
است.

از تاریخ ابلاغ این مصوبه، برای حصول اطمینان از تعادل منابع و مصارف، بانک مسکن موظف است هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد منابع و مصارف حساب سپرده سرمایه گذاری ممتاز را تهیه و به بانک مرکزی ارائه کند.
کد خبر: 72926
ارسال نظر