ارسال نظر
-
اخبار سیاسی اجتماعی فرهنگی ـ خبرخوانی و اخبار روز

یادداشت و گفتگو

با ادامه روند صعودی در سومین ماه متوالی

صادرات نفت ایران ۱.۲ میلیون بشکه در روز شد

صادرات نفت ایران در ژانویه ۲۰۱۴ برای سومین ماه متوالی افزایش یافت و به ۱.۲ میلیون بشکه در روز رسید.

به گزارش افکارنیوز ، صادرات نفت ایران در ماه ژانویه برای سومین ماه متوالی اندکی افزایش یافته است که نشان می دهد کاهش فشار تحریم ها بر تهران به ترمیم صادرات نفت این کشور کمک می کند.

به گفته یک شرکت رصد کننده تانکرها، این افزایش حدود ۵۰ هزار بشکه در روز بوده و کل صادرات نفت ایران در ماه ژانویه را به ۱.۲میلیون بشکه در روز رسانده و موجب افزایش ماهیانه ۱۵۰ میلیون دلار به درآمدهای نفتی تهران شده است.

بعید است این افزایش جزئی نتیجه مستقیم کاهش تحریم ها باشد که از روز دوشنبه به اجرا گذاشته شده است. به گفته کشتی داران، آنها همچنان در انتظار نهایی شدن تشریفات اداری کاهش تحریم ها بر بیمه محموله های نفتی ایران هستند.

اما توافق موقت ژنو، که در ماه نوامبر به دست آمد، فضای حاکم بر بازار را بهبود بخشیده و ضمن کاهش ریسک خریداران منجر به افزایش خرید نفت از ایران در ماه های گذشته شده است.

مارک دوبوویتز، از موافقان شاخص تشدید تحریم ها علیه ایران گفت: «تعلیق تحریم صادرات نفت ایران فشار را از روی بخش نفت ایران که ظرفیتش برای ذخیره نفت مازاد بر فروش در حال پرشدن است و در معرض متحمل شدن زیان های ترمیم ناپذیر ناشی از بستن اجباری میادین نفتی قرار دارد، برمی دارد. »

وی افزود: «هزینه معاملات برای خدمات حمل و نقل نفت خام (ایران) پایین خواهد آمد و اکنون ایران می تواند به کشتی های خارجی برای حمل و نقل نفت کالا استفاده کند و ظرفیت حمل و نقل دریایی داخلی اش را برای صادرات نفت خود آزاد نماید. »

یک منبع دیگر که نزدیک به حمل و نقل نفت ایران است، میزان افزایش صادرات نفت ایران در ماه ژانویه را ۶۰ هزار بشکه در روز برآورد کرد و اعلام کرد که این افزایش به خصوص مربوط به خرید نفت هند از ایران بوده است.

وی افزود: «خریدهای چین در سطح قبلی قرار دارد و واردات نفت ترکیه از ایران نیز حدود ۱۰۵ هزار بشکه در روز است. سوریه نیز همچنان محموله های نسبتا کمی از ایران دریافت می کند. »
کد خبر: 73634
ارسال نظر