ارسال نظر
-
اخبار سیاسی اجتماعی فرهنگی ـ خبرخوانی و اخبار روز

یادداشت و گفتگو

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی خبر داد

۱۰ میلیون بیکار داریم، چه باید کرد؟ !

وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه بر اساس آمارها ۱۰ میلیون بیکار داریم، از آغاز طرح آزمایشی آسیب شناسی اشتغال در ۶ استان کشور بنا به دستور رئیس جمهور و ابلاغ آن به سه وزیر خبر داد.

به گزارش افکارنیوز ، علی ربیعی در جلسه شورای عالی اشتغال استان هرمزگان اظهار کرد: در صدد هستیم تا کمی قوانین کار را تسهیل کنیم.

وی با اشاره به اینکه تاکنون گزارش منسجمی از سهم قوانین در جلوگیری از روند رو به رشد کار ندیده ام، افزود: درحال حاضر بیش از ۸۰درصد احکام، به نفع کارفرما است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در مسئله کار، نه تنها حق داریم پیروز شویم، بلکه حق نداریم پیروز نشویم، خاطرنشان کرد: نرخ نیم درصدی رشد اقتصادی کشور یک واقعیت است و ما خارج از توهمات آماری سخن می گوییم.

ربیعی تصریح کرد: در ماه های اخیر، یکی از سیاست های اصلی رئیس جمهور، کاهش نرخ تورم و کنترل قیمت بوده است.

وی با اشاره به اینکه مردم به گرفتن یارانه مستقیم عادت کرده اند، گفت: این مسئله کرامت انسانی مردم جامعه را بر هم زده و حتی تمام معادلات اجتماعی کشور را خراب کرده است.

ربیعی با تاکید براینکه متأسفانه اجرای ناصحیح هدفمندی معادلات را بر هم زد، خاطرنشان کرد: اگر قانون هدفمندی یارانه ها به درستی و براساس آنچه توسط مجلس تصویب شده بود، اجرایی می شد، اکنون در نقطه اوج بودیم اما متأسفانه در اجرا، به قانون عمل نشده است.

عضو کابینه یازدهم با اشاره به اینکه باید از وضع کنونی عبور کنیم تا یک وضع تعادلی در جامعه حاکم شود، افزود: نگاه دولت رو به آینده است و با گذشته کاری نداریم.

وی با بیان اینکه نگرش ها و انتظارات به کار تغییر کرده است، بیان کرد: باید به اندازه دو سه نسل کار مطلوب انجام دهیم تا بتوانیم چندسال گذشته را جبران کنیم، زیرا از انقلاب اسلامی برای مردم باور ساخته ایم و اگر نتوانیم موفق باشیم، ممکن است بی باوری در جامعه پیش بیاید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اکنون فرصت هدر دادن حتی یک ریال هم نداریم و منابع ما محدود است و ملت نمی تواند هزینه ای برای بی تدبیری پرداخت کند.

ربیعی با اشاره به اینکه در استان ها بسیاری از نگاه ها به مرکز است، تصریح کرد: حلقه آسیب شناسی بحث اشتغال در ۶ استان کشور بصورت پایلوت درحال انجام است و هرمزگان نیز باید به فکر امنیت سرمایه گذار باشد.

وی با تاکید براینکه این مهم باید در خود استان فراهم شود، گفت: آسیب شناسی سرمایه گذاری در هرمزگان ضروری است، با این وجود دولت برنامه خروج از رکود را در پیش گرفته و این مسئله با دستور اکید رئیس جمهور به ۳ وزارتخانه ابلاغ شده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه در قانون هدفمندی یارانه ها، بودجه ۱۲هزار میلیارد تومانی برای بخش درمان و بیمه سلامت در نظر گرفته شده، تصریح کرد: با این مسئله، می توان گفت که تمامی مردم ایران از خدمات بیمه ای برخوردار می شوند.

وی با تاکید براینکه از آمارسازی متنفر هستیم و با آمار بازی نمی کنیم، گفت: در سال های اخیر متأسفانه وضع به گونه ای بود که در استان ها برای ارائه گزارش اشتغال حالت مسابقه ای پیش آمده بود.

عضو کابینه دولت تصریح کرد: براساس آمارها کشور حضور ۱۰میلیون بیکار دارد، باید بررسی شود که چرا سیاست هایی روی کار آمده که افرادی در جامعه با مدارک عالیه، برای یافتن شغل می گویند، دیپلم داریم.
ربیعی با تاکید براینکه آمار پایه و اساس برنامه ریزی های کشور است، خاطرنشان کرد: درحال حاضر سیاست های رفع موانع تولید را در برنامه داریم و استان ها نیز باید وزارتخانه را در این مسئله یاری دهند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هرمزگان با تاکید بر فرهنگ سازی در بخش اشتغال، افزود: کارگر عضو اصلی جامعه است و ما باید به دنبال تبیین فرهنگ سازی در حوزه اشتغال باشیم و نوع نگرش به کار را تغییر دهیم.
کد خبر: 73635
ارسال نظر