ارسال نظر
-
اخبار سیاسی اجتماعی فرهنگی ـ خبرخوانی و اخبار روز

یادداشت و گفتگو

امام جمعه مشهد:

فناوری هسته ای ما در معرض سقوط قرار گرفته است

امام جمعه مشهد گفت: فناوری هسته ای ما در معرض سقوط و تعطیلی قرار گرفته و اگر محققان ما بیکار شوند یا فسیل شده یا در این کشور نمی مانند.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، آیت الله سید احمد علم الهدی در خطبه های نماز جمعه امروز مشهد که در جوار بارگاه منور رضوی برگزار شد با بیان اینکه امروز نظام ما در دنیا چهار امتیاز دارد اظهار داشت: اولین امتیاز در توسعه دانشگاهیان و قدرت فناوری ما است که دشمن با بیان مسئله انرژی هسته ای سعی در از بین بردن آن دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری افزود:   امتیاز دوم در برابر استکبار جهانی و رژیم صهیونیستی حلقه مقاومتی است که ما در برابر آنها به وجود آورده ایم و آنها به بهانه حمایت از تروریست با ما مقابله می کنند.

علم الهدی ادامه داد: ایران محور اقتدار است و غربی ها هر کاری در منطقه ما بخواهند انجام دهند، بدون گرفتن نظر ایران موفق نخواهند بود.

وی افزود: ویژگی چهارم این است که ما به عنوان جبهه اسلام در برابر کفر ایستاده ایم و آنها عده ای وهابی مزدور را به جان ما انداخته اند تا با شیعه کشی و به عنوان مبارزه با کفر، شیعیان را ضعیف کنند.

امام جمعه مشهد با اشاره به امتیاز اول عنوان کرد: این امتیاز بحث فناوری است و ما دغدغه داریم، که استکبار دارد پیروز می شود محور توسعه کشور ما فناوری هسته ای است و ما تنها کسانی هستیم که فناوری هسته ای را خودمان به دست آورده ایم و این مسئله قابل توجه است، محور توسعه فناوری ما، فناوری هسته ای ما است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: ما به مذاکره کنندگانمان اعتماد داشته و دولت را هم زیر سوال نمی بریم، اما نگران هستیم و این مسئله را باید بگوییم و عزیزان در دولت باید اجازه دهند، کسانی که انتقاد دارند، حرفهایشان را بزنند و برخورد با منتقدان فقط بردن آنها به زندان نیست.

امام جمعه مشهد با بیان اینکه مسئله فناوری آب سنگین اراک از غنی سازی هم مهمتر است، ادامه داد: رئیس انرژی اتمی که فردی مؤمن است می گفت که اینجا یک شهرک عظیم است که پارک و تفریحگاه  نیست بلکه یک شهرک فناوری است و محصول این شهرک پلوتونیوم است و این یعنی حرف اول فناوری هسته ای در جهان زدن و این فناوری امروز تعطیل شده است.

وی افزود: از ساخت و ساز راکتور اراک فقط ۲۰ درصد باقی مانده که ادامه ساخت آن تعطیل شده و چندین سانتریفیوژ از کار افتاده است، اما آن چیزی که خیلی برای ما مهم است، محققان ما هستند که در این زمینه کار می کنند.

امام جمعه مشهد اظهار کرد: محققان ما اگر بیکار شوند، یا در این کشور نمی مانند، یا اگر هم بمانند فسیل می شوند و این به عنوان یک دغدغه چیزی است که من باید بگوییم و به مردم هم انتقال داده شود.

وی اذعان داشت: برای چرخش سانتریفیوژهای ما نباید در آن طرف دنیا تصمیم بگیرند، بنده متخصص فناوری هسته ای و حقوق بین الملل نیستم، اما عاقل که هستم و آدم عاقل وقتی این چیزها را می بیند نگران می شود، البته ما کسانی را مسئول نمی دانیم چون کسی منظور بدی نداشته و افرادی در نظام ما اشتباه کرده اند، اما ما تا امروز مزدور نداشته ایم.

امام جمعه مشهد ادامه داد: ما ناامید هم نیستیم چون مملکت ما یک رهبر بیدار بالای سرش دارد ما نگران هستیم چرا که در ۲۰۰ سال گذشته هر وقت مسئولان ما به غرب نزدیک شدند، دین در مخاطره قرار گرفته بود.

انتهای پیام/۲۲۰۲/خ

کد خبر: 73648
ارسال نظر