ارسال نظر
-
اخبار سیاسی اجتماعی فرهنگی ـ خبرخوانی و اخبار روز

یادداشت و گفتگو

حجت الاسلام مظفر تاجی:

دبیرکل سازمان ملل با پس گرفتن دعوت حیثیت این سازمان را به باد داد

چناران - خبرگزاری مهر:  امام جمعه چناران گفت: آمریکا با رفتار خود در سوریه و به‏ ویژه با وادارکردن دبیرکل سازمان ملل به پس گرفتن دعوت خود از ایران، یکبار دیگر ثابت کرد که تعبیر امام خمینی (ره) بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی ایران که دولت آمریکا را" شیطان بزرگ" نامیدند، کاملاً درست و دقیق است.

به گزارش  خبرنگار مهر، حجت الاسلام مظفر تاجی در خطبه های این هفته نماز جمعه چناران با اشاره به پس گرفتن دعوت دبیرکل سازمان ملل از ایران تحت فشارآمریکا اظهار کرد: مخالفت دولت آمریکا با حضور ایران در کنفرانس ژنو۲از ابتدا نیز قابل پیش ‏بینی بود و پیش ‏شرطهایی که در این‏باره تعیین یشد، به‏ مثابه نوعی سنگ ‏اندازی برای ممانعت از تحقق این امر بود.
امام جمعه چناران افزود: لذا این مخالفت کاملاً با سیاست‏های وحشیانه و جنایتکارانه تروریست‏های تکفیری و مسلح مورد حمایت آمریکا و برخی کشورهای منطقه که درحال آدم‏کشی در سوریه هستند، منطبق است و آن‏ها از ابتدا نیز می‏ دانستند که جمهوری اسلامی ایران هیچ پیش‏ شرطی را نخواهد پذیرفت.
 حجت الاسلام تاجی گفت: واقعیت این است که دولت‏های غربی و منطقه‏ای دخیل در پدیدآمدن بحران فعلی سوریه به‏ هیچ‏ وجه حاضر به حل بحران در این کشور جنگ‏ زده نیستند و اساساً هیچ ارزشی برای جان انسان‏های بی‏ گناه قائل نیستند.
وی بیان کرد: دولتمردان آمریکایی بهتر از همه می‏ دانند که مسئول این آدم‏کشی‏ها و وحشیگری‏ها در سوریه خود آنان و برخی مقامات دولت‏های عربی وابسته به آن‏ها هستند و هر آنچه در سوریه از انواع و اقسام اقدامات غیرانسانی در حال وقوع است، زیر سر خودشان است و آن‏ها برای رسیدن به هدف مورد نظر خویش، حاضرند تمام افراد یک ملت را نیز قربانی نمایند.
امام جمعه چناران افزود: طبعاً نباید از کسانی‏که خوی وحشییگری در ذات آن‏ها نهادینه شده، انتظار دیگری داشت، اما آنچه در این میان حائز اهمیت است، این است که دبیرکل سازمان ملل با پس گرفتن دعوت خود از جمهوری اسلامی ایران، باقی‏مانده حیثیت این سازمان جهانی را نیز به باد داد.
حجت الاسلام تاجی تصریح کرد: بان کی مون با این ‏کار نشان داد سازمان ملل را چنان از شأن و جایگاه خود به زیر کشیده که تبدیل به یک" اراده" تحت ریاست دولت واشنگتن درآمده و نه تنها هیچ‏گونه اختیاری در حل مسایل جهانی و منطقه‏ای ندارد، بلکه به یک سازمان گوش به فرمان مقامات کاخ سفید تبدیل شده است که آمادگی دارد آنچه دولتمردان آمریکائی اراده می‏کنند را به اجرا در آورد.
وی گفت: این برای یک سازمان بین‏ المللی که در منشور خود پاسداری از حقوق بشر را سرلوحه وظایف خود می‏ داند، بسی موجب سرشکستگی و سرافکندگی است که دولت‏هایی با سابقه سیاه اقدامات ضد بشری، برای آن تعیین تکلیف کنند و اجازه ندهند طرف‏هایی که هیچ تردیدی در صداقت آن‏ها برای خدمت به مردم سوریه وجود ندارد، نقش دلسوزانه و مؤثر خود را در حل بحران این کشور ایفا نمایند.
امام جمعه چناران گفت: اکنون بر همگان ثابت شده که دعوت از جمهوری اسلامی ایران برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲، بر پایه این منطق استوار بود که غرب و بازیگران عمده و تأثیرگذار در بحران سوریه به این نتیجه رسیده ‏اند که حل مسأله سوریه بدون حضور مؤثر ایران امکان‏پذیر نیست و از طرفی بازپس‏گیری این دعوت نشان داد که همان بازیگران به‏درستی دریافته‏اند که حضور ایران در کنفرانس ژنو ۲ آن‏ها را برای رسیدن به مقصودشان در سوریه ناکام خواهد گذاشت.
حجت الاسلام تاجی به چشم‏انداز دستیابی توافق هسته‏ای بین ایران و گروه ۱+۵گفت: پیش‏بینی‏ها درباره آینده مذاکرات نیز به مانند تفسیرهای طویل و متفاوتی که از توافقنامه موقت می‏شود، متفاوت است شاید پاشنه آشیل دستیابی به توافقی جامع، مسأله حق غنی‏سازی هسته‏ای در خاک ایران خواهد بود.
 وی افزود: آنچه اطمینان داریم این است که نظام جمهوری اسلامی ایران به‏ هیچ‏ عنوان از حق غنی ‏سازی هسته‏ ای کوتاه نخواهد آمد، اما آیا کشورهای غربی، بالاخص دولت آمریکا، خواهند توانست در برابر فشارهای مخالفین برنامه هسته‏ای ایران مقاومت کنند.
امام جمعه چناران گفت: حتی هم ‏اکنون، بسیاری از نمایندگان کنگره با توجه به نزدیک‏ بودن انتخابات و از بیم انتقام ‏جویی لابی‏های صهیونیستی، تصمیم به تصویب قانونی در باره تحریم‏های ایران گرفته‏اند، فرایندی که می‏ تواند به گفته مقامات ایرانی به نابودی تمام توافقنامه و توقف مذاکرات شود.
حجت الاسلام تاجی بیان کرد: با توجه به حمایت مجموعه نظام جمهوری اسلامی ایران از توافقنامه هسته‏ای ژنو و نیز تیم مذاکره‏کننده هسته ‏ای می توان گفت که در ایران چالشی پیش روی تداوم مذاکرات هسته‏ای بر اساس اصول مورد اجماع (تداوم غنی‏سازی و نیز نگه‏داشتن ذخایر اورانیوم غنی‏شده در داخل کشور) پدید نخواهد آمد.
وی افزود: اما آیا در غرب و بالاخص آمریکا، حامیان توافق با ایران خواهند توانست حرف خود را بر کرسی بنشانند یا طرفداران رویکرد غنی سازی صفر در ایران.
امام جمعه چناران افزود: مذاکرات هسته‏ای ایران نقطه آغاز تعامل بین ایران به‏ عنوان جزیره ثبات در محیطی پرآشوب و غرب است که در کلاف گیج ‏کننده تحولات سریع، رادیکال و غیرقابل پیش بینی خاورمیانه سردرگم شده است، توافق با ایران می‏ تواند پتانسیل کشورمان برای مقابله در برابر عوامل بی‏ثباتی در منطقه (تروریست‏های افراطی) را افزایش دهد، فرآیندی که قوت قلبی برای نگرانی‏های کشورهای منطقه و ورای آن درباره سرایت تروریسم پدید می‏ آورد و غرب می‏تواند با بهبود روابط خود با ایران از کشورمان به‏عنوان محل صدور ثبات سیاسی به سایر کشورهای منطقه استفاده کند.
حجت الاسلام تاجی بااشاره به سنت حسنه قرض الحسنه گفت: یکی از اصل های مهم اسلامی، اصل قرض الحسنه (وام دادن بدون سود) می باشد که در قرآن و زندگی امامان (ع) اهتمام بسیاری به آن داده شده قرض الحسنه علاوه بر اینکه یک مسأله اجتماعی است.
وی افزود: یک مسأله اخلاقی نیز است زیرا اوّلاً روح محبّت و تعاون که یک صفت ممتاز اخلاقی است موجب رواج قرض الحسنه در جامعه می شود و ثانیاً این کار نیک، روح برادری و عطوفت را زنده می سازد و موجب سلامت جامعه از ربا و پیامدهای شوم و ویرانگر آن می شود از این رو در روایات اسلامی به یکی از حقوق مؤمنان نسبت به همدیگر یاد شده است.
امام جمعه چناران گفت: قرض الحسنه به عنوان رفتاری برخاسته از تعالیم دینی، رفتاری ارزشی است که با توجه به فلسفه هایی که برای آن برشمرده شده، کارکردهای موثر و متعددی برای فرد و جامعه دارد و اساساً این سنت به لحاظ همین کارکردها و آثار توصیه و تاکید شده است که در واقع از یک سو نیز نشانگر دیدگاه ها و نکته سنجی های دقیق اسلام است، نقش تربیتی این فرهنگ در خودسازی، شکوفایی فضیلت ها و نیکی ها بسیار حائز اهمیت است، از این رو بخش عمده ای از این جریان پویا را مسائل انسانی و تربیتی تشکیل می دهد.
کد خبر: 73656
ارسال نظر