ارسال نظر
-
اخبار سیاسی اجتماعی فرهنگی ـ خبرخوانی و اخبار روز

یادداشت و گفتگو

استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد مطرح کرد

وجود مبانی و زمینه های عمیق روانشناسی در احادیث اسلامی

استاد روانشناسی دانشگاه هاروارد در خصوص نظریه مشاوره با رویکرد اسلامی گفت: در احادیث پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع) زمینه های عمیقی را داریم که در زمینه مشاوره کاربردی می تواند راهگشای مشکلات باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد به نقل از بهزیستی خراسان رضوی،   سید محسن فاطمی در حاشیه کارگاه های ۹ گانه سازمان بهزیستی در برنامه مشاوره با رویکرد اسلامی اظهار داشت: این برنامه از بخش های مختلفی تشکیل می شود که یکی از آنها بررسی و نقد دیدگاه ها و نظریات مطرح در روان شناسی روز دنیا با رویکرد رسیدن به مشاوره ی اسلامی، است.

وی گفت: در پایان این سری کارگاه ها که احتمالا یک سال به طول می انجامد مدل مشاوره با رویکرد اسلامی مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

وی خاطر نشان کرد: هدف این برنامه آن است که رویکرد اسلامی در مشاوره و روان درمانی را به صورت کاربردی و مستقل از نظریات مطرح دنیا در این زمینه، طرح کند.

فاطمی با بیان اینکه در کارگاه سه روزه در مشهد، نظریه درمان شخص محور کارل راجرز، روان شناس امریکایی مورد بررسی، بازبینی و نقد قرار گرفت در خصوص نظریه مشاوره با رویکرد اسلامی گفت: این بحث، از قوت بالایی برخوردار است زیرا به جهت معرفت شناختی و وجود شناختی، پایه های تئوریک محکمی دارد.

این استاد دانشگاه هاروارد با تأکید بر اینکه هر دیدگاه مشاوره، بر یک مکتب فلسفی و هستی شناختی مبتنی است گفت: در مشاوره با رویکرد اسلامی، مبانی معرفت شناسی، هستی شناسی و وجود شناسی اسلام، مد نظر است و بدین قرار، نظریات ارائه شده در این رویکرد، کاملا مستقل از نظریات و دیدگاه های روان شناسان و نظریه پردازان غربی ارائه می شود.

فاطمی گفت: در احادیث پیامبر اکرم (ص) و ائمه (ع) زمینه های بسیار عمیقی را داریم که در زمینه مشاوره کاربردی می تواند در عمل راهگشای مشکلات باشد.

وی با بیان اینکه معنای حرف من این نیست که ما حدیث مستقیم را بگیریم و آن را در مشاوره بکار ببریم، گفت: روان شناس و مشاور، با استفاده از درون مایه های حدیث که مبانی فکری و شناختی اسلام را نشان می دهد، راه گشای مسائل و مشکلات بیمار و مشاوره گیرنده خواهد بود.

وی در مقابل این پرسش که آیا این نگاه با دیدگاه های علمی که در غرب مطرح است تناقض و تضادی ندارد گفت: نگاه اسلام با نگاه مکاتب مادی در زمینه ی روان انسان متفاوت است زیرا نگاه مادی، انسان را فقط از بعد ماشینی می بیند در حالی که نگاه اسلام، حقیقتی فراتر از ظواهر مادی در انسان ملاحظه می کند.

انتهای پیام/۲۲۰۲

کد خبر: 73779
ارسال نظر